Підсумковий
урок за темою: «Пряма мова. Діалог» (5 клас).
Мета:
Узагальнити та систематизувати знання про пряму мову і діалог,
перевірити рівень навчальних досягнень учнів з даної теми; уміння ставити
розділові знаки при діалозі і прямій мові, правильно інтонувати речення з
прямою мовою;
розвивати навички складання діалогів, вміння школярів працювати
колективно та самостійно; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати творчі
здібності учнів; спонукати пізнавати рідний край, його звичаї та традиції;
виховувати культуру спілкування, співпрацювати у групах.
Внутрішньо-предметні зв'язки: орфографія, пунктуація.
Міжпредметні зв'язки: література,
народознавство.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Обладнання: картки, опорні схеми, малюнки, мультимедійна
система.
Той,
хто по-справжньому любить свою Батьківщину, з усякого погляду справжня людина.
В. Сухомлинський
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І.ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.
ІІ.МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І
ЗАВДАНЬ УРОКУ
1.
Учні записують тему, учитель оголошує мету.
2.
Слово учителя.
Для нас дорогі батьки, дорогі
діти, близькі, родичі; але всі уявлення про любов до чого-небудь поєднані в
одному слові «вітчизна». Вітчизна – це рідний
дім, мама і тато, рідне село, стежки дитинства – все те, що теплими спогадами
гріє нам душу все життя. На сьогоднішньому уроці ми поведемо мову про великого
вчителя, видатну людину, талановитого письменника і великого патріота Василя
Сухомлинського. Він написав багато творів для дітей, в яких любов до батьків,
рідного слова, своєї землі.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО
1 Прочитайте текст
Відлітають
журавлі
Був ясний осінній день. Тихо надворі, у повітрі пливуть павутинки. А в блакитному небі - ключ журавлів. Пролетіли журавлі над селом, потім повернулись, покружляли й знову полетіли. Але за селом, недалеко від лісу, сіли журавлі на землю. Довго сиділи, немов радились про щось. Чому це журавлі кружляли над селом, а потім сіли біля лісу? Бо вони вирушають у далеку дорогу. Летять у теплий край. Та хоч і теплий, але чужий. Бо батьківщина там, де народився, зріс і почав літати. Тож їм і тяжко розлучатися зі своєю вітчизною.
2.Бесіда за змістом прочитаного:
1. Про що розповідається в тексті.
2. Знайдіть у тексті питальне
речення, дайте відповідь на нього.
3. Чому така важка розлука зі своєю
вітчизною?
4. Чи є в тексті речення з прямою мовою?
5. Що називається прямою мовою?
6. Чим супроводжується пряма мова?
7. Що таке діалог?
8. Що таке монолог,
полілог?
3. Робота з картками в зошиті
І варіант
Вказати відповідність речення наведеним схемам.
1.
«Сумно покидати рідний край»,- мовив журавлик.
2.
Інший йому
відповів:»Кожному мила своя сторона»
Схеми:
А. «Пм»,
– а.
Б. «Пм, – а,– пм…»
В. А: «Пм».
Г. «Пм?» – а.
Відповіді дублюються і на мультимедійному екрані.
1 – А, 2 – В
ІІ
варіант
1.
«Що чекає нас на
чужині?» – запитав інший.
2.
Старий журавель
відповів: «На чужині і сонечко не так світить».
Схеми:
А. А: «Пм».
Б. «Пм?» – а.
В. – Пм.
Г. «Пм, – а,– пм».
Відповіді 1 - Б, 2 – А
Прочитайте текст, додавши до нього речення з прямою мовою. Що змінилось в
ньому?
4. Прочитайте текст
Байдужий пеньок
Стоїть у лісі старий-престарий Пеньок. Мохом обріс, гріється на сонечку.
Поселився
під Пеньком Їжак. Клопочеться собі в нірці, а Пеньок мружиться, крекче,
гріється на сонечку.
-
Будемо з тобою дружно жити, добре? – питає раз його Їжак.
-
Добре, - відповідає байдужно Пеньок. Він замружив очі, позіхнув і гріється собі
на сонечку.
По
другий бік під Пеньком поселилася Гадюка.
-
Будемо з тобою дружно жити, добре? – питає раз вона.
-
Добре, - відповідає байдужо Пеньок. Він замружив очі, позіхнув і гріється на
сонечку.
Та ось
якось Їжак побачив, що поруч із ним живе Гадюка. Напав на неї і в кривавій
сутичці переміг. Виповз, ліг на Пеньок. Відпочиває.
- Що
це у вас там за шум був? – питає Пеньок.
- Це я
Гадюку вбив, - відповідає Їжак.
-
Добре, - каже байдужно Пеньок. Він замружив очі, позіхнув і гріється собі на
сонечку.
Дайте відповіді на питання:
1.
Як
побудований текст?
2.
Скільки в
ньому діалогів? Зачитайте кожен з них.
3.
Як
називається висловлювання учасника діалогу?
4.
Запишіть дві
репліки з тексту, оформивши їх як а)
речення з прямою мовою; б) з непрямою
мовою. Поясніть розділові знаки.
5.
Байдужість –
це хороша риса? Зустрічались вам байдужі
люди? Чи легко з ними спілкуватись?
6.
Чи можуть
дружити байдужість і любов?
7.
До чого
закликає нас автор цього тексту?
5. Розгляньте малюнок. Побудуйте розповідь, використовуючи
речення з прямою мовою, або діалог.

6. Прочитайте текст. Використовуючи окремі рядки, побудуйте
речення з прямою мовою, додайте слова автора. Запишіть., поясніть розділові
знаки.

V. Закріплення набутих знань
Бліц-опитування:
(учні відповідають швидко, одним словом)
1.
Розмова двох осіб – це …
2.
Перед реплікою ставиться …
3.
Розмова трьох і більше учасників називається …
4.
Пряма мова завжди береться в …
5.
Після слів автора перед прямою мовою ставиться …
6.
Кожна репліка починається з нового…
VI.
Рефлексія
На уроці я дізнався ....
Мені було складно ...
Я зміг навчитися ...
Мені здалося незвичайним
...
Я захотів дізнатися ...
VII.Домашнє завдання:
Немає коментарів:
Дописати коментар